Nu stiu cati dintre voi ati citit Standardul European al Activitatii Imobiliare. La capitolul 6 sunt prezentate competentele pe care un agent imobiliar ar trebui sa le detina.

Ce spune legislatia noastra?

Printr-o lege initiata de UNAI si amendata de CCR, pentru a infiinta o agentie imobiliara era necesar ca macar unul din actionarii SRL-ului sau cel putin un angajat sa detina un certificat de absolvire a unui curs de agent imobiliar parafat de Ministerul Muncii prin casele teritoriale de Ocupare a Fortei de Munca. Cum aceasta lege a fost declarata neconstitutionala, aceste prevederi au picat. Atunci, oricine poate infiinta o agentie imobiliara?

Se pare ca da. OG 40/2008 introduce termenul de Intreprindere Individuala si Intreprindere Familiala, astfel:

Art. 22. – Intreprinderea individuala nu dobandeste personalitate juridica prin inregistrarea in registrul comertului.

Art. 23. – Intreprinzatorul persoana fizica titular al intreprinderii individuale este comerciant persoana fizica de la data inregistrarii sale in registrul comertului.

Art. 24.
– Pentru organizarea si exploatarea intreprinderii sale, intreprinzatorul persoana fizica, in calitate de angajator persoana fizica, poate angaja terte persoane cu contract individual de munca, inregistrat la inspectoratul teritorial de munca, potrivit legii, si poate colabora cu alte PFA, cu alti intreprinzatori persoane fizice titulari ai unor intreprinderi individuale sau reprezentanti ai unor intreprinderi familiale ori cu alte persoane juridice, pentru efectuarea unei activitati economice, fara ca aceasta sa ii schimbe statutul juridic dobandit potrivit prezentei sectiuni.

Cu alte cuvinte, o persoana inregistrata ca I.I. nu are personalitate juridica, dar poate angaja cu contract de munca pe cineva care are curs de imobiliare, da o declaratie pe proprie raspundere ca indeplineste conditiile pentru a functiona ca agentie imobiliara si primeste codul CAEN 6831 – Agentii imobiliare.

Activitati pe care I.I. este obligata sa le desfasoare la beneficiari SI/SAU IN AFARA SEDIILOR PROPRII. Cu alte cuvinte poate functiona ca agentie imobiliara dar in afara sediului pe care l-a declarat la ORC. Adica unde. In strada? Si-atunci despre ce competente poate fi vorba in acest caz?